Contents:
I.Why do we need to talk about fairness of the competitions and the removal of abuses?
II.Where do we find out which public posts are put out to competition and what are the obligations of the institutions towards the participants?
III. We take part in the competition, but we have noticed irregularities. What should we do?
I. WHY DO WE NEED TO TALK ABOUT FAIRNESS IN COMPETITIONS AND THE REMOVAL OF ABUSES?
The problem is real and seems to affect many citizens who find that they have been wronged, but enter into a kind of spiral of silence because "there is nothing we can do, this is how it works, we can't prove it, ...".
The way in which competitions for jobs in state-funded institutions (public institutions) are organised is often contested by citizens. We have seen this from the experience of several cases, in the media or elsewhere in the public space.
Yes, people are unhappy if they have taken part in a competition and have not won that vacancy. But if we were sure it was fair, we would go to the next one better prepared. Unfortunately, very often there is suspicion about the fairness of these competitions.
Recently, a citizen told us: "my son wants to work for the state and wants to take part in competitions until he wins and he will win, but on one condition, the competition must be fair, not dedicated."
We recently had a contest with essays by students who spoke of abuses committed by public institutions, and one contestant pointed out the unfairness he claims to have encountered in such a contest. The author's conclusion was a bitter one: because she had taken part in two such competitions and had noticed irregularities, she came to the conclusion that, however well prepared she was, she would not take part in future.
We are talking here about all kinds of state institutions, including schools, hospitals, companies, not just ministries, mayors, county councils, etc...
We have thus realised that it is necessary to touch, quickly, on this aspect which can be an abuse. We can't tell you with certainty that you will solve the situation every time, but if all those who consider these competitions (and they have some data on this) would complain, then public institutions would organize competitions in which the best competitor of those who apply for the job would take the post.
That should be the goal.
Reported methods of fraud (sometimes with evidence, sometimes based on logical deductions or statements by victims of such abuse):
- Provision of subjects before the competition
- Provision of subjects and answers
- Announcing competitions at very short notice so that the person concerned can apply for the post.
- Direct competition by HR departments who know how to organise it so that, legally, you cannot prove that they are incorrect or not.
Please also let us know of situations and methods you have come across in relation to this topic.
II. De unde aflăm ce posturi publice sunt scoase la concurs și care sunt obligațiile instituțiilor în raport cu participanții la concurs?
Toate instituțiile publice din România, le puteți găsi și aici: https://listainstitutii.ro/ (țineți cont de faptul că, deși acolo veți vedea și ONG-urile, acestea nu sunt finanțate din fonduri publice, deci nu sunt instituții publice ale statului, ci doar publice pentru că furnizează servicii publice).
Fiecare instituție publică este obligată să publice, pe pagina web și/sau în alte locuri vizibile, orice post scos la concurs, inclusiv Calendarul concursului, metodologia, bibliografia etc…
De exemplu, toate aceste posturi scoase la concurs le puteți vedea și aici: posturi.gov.ro[1] , împărțite pe județe, nivel de experiență etc…
Dacă posturile nu sunt blocate, prin anumite decizii, cel mai adesea, ale Guvernului, atunci, tot ce trebuie să știm despre condiții și ce sunt obligate să facă instituțiile publice atunci când angajează, aflăm din Hotărârea nr. 286/ 2011[2] pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice.
III. We take part in the competition, but we have noticed irregularities. What should we do?
Am aflat că se organizează un concurs, iar noi avem pregătirea necesară, ne încadrăm și ne înscriem la concurs. Ne pregătim și facem tot ce este necesar, inclusiv legat de bibliografia de concurs.
Ne înscriem în concurs.
Aici, avem două situații:
- Nu avem suspiciuni sau informații în ce privește anumite nereguli și atunci, parcurgem traseul stabilit al concursului
- Deja se știe (putem afla acest lucru, doar dacă știm instituția sau cei de acolo vorbesc pentru că asemenea informații circulă). Oamenii vor vorbi pentru că, deși consideră nedrept, și ei spun, așa merge treaba.
În momentul în care avem această informații avem de ales: mergem mai departe sau reclamăm situația. Cel mai practic este să o reclamăm, în același timp, la instituția în cauză, la instituția superioară, la DNA- direcția teritorială din județul respectiv (dacă semnalăm acte de corupție) sau/și la Parchetul de pe lângă Tribunalul județului în care se desfășoară concursul. În cazul în care am trimis sesizarea către DNA, însă nu este de competența sa, atunci DNA va transmite sesizarea noastră către Parchetul de pe lângă Tribunalul județului în care se desfășoară concursul
Astfel, vom avea certitudinea că cineva va lua în calcul sesizarea noastră. Nu o pot trece sub tăcere toți.
Sesizarea trebuie asumată, inclusiv prin datele dumneavoastră. Vi se vor cere dovezi, dar, dacă nu le aveți, pentru că, este adevărat, nu puteți fi prezent atunci când se stabilesc acele detalii incorecte, nefiind parte din comisie, conducere sau instituție, măcar știți că ați sesizat problema. Dacă ați auzit numele candidatului care va fi câștigător înainte de a avea loc concursul, îl puteti furniza. Va fi dovada dumneavoastră ulterioară, dacă se dovedește că suspiciunile v-au fost confirmate, după concurs.
Dacă instituția publică respectivă va avea mai multe astfel de sesizări, în viitor, reprezentanții ei vor fi mai atenți la respectarea legii ori vor găsi soluții mai inventive.
Este drept, beneficiarii demersului dumneavoastră vor fi viitorii concurenți, pe lângă dumneavoastră.
Ați făcut aceste sesizări, și veți primi răspunsuri. Dacă se stabilește că nu sunt motive de îngrijorare, concursul va merge mai departe. La fel și dumneavoastră.
A avut loc concursul
Din nou, avem mai multe situații:
- Ați fost cel mai bun candidat și ați câștigat concursul
- Nu ați avut cea mai bună zi și, în mod onest, nu sunteți printre câștigători. Veți participa la alt concurs și vă veți pregăti mai bine
- Considerați că ați rezolvat subiectele și că rezultatul nu este cel correct.
Depuneți contestație. O altă comisie va corecta lucrarea dumneavoastră. Vă sugerăm să și solicitați să vă consultați lucrarea și să respectați calendarul. Au fost situații în care, de exemplu, rezultatele au fost anunțate în așa fel încât candidații să nu aibă timp să depună contestații.
Veți putea consulta doar lucrarea dvs., nu și pe a altora.
Și aici veți avea trei situații:
- Constatați că ați beneficiat de o evaluare corectă și, vă propuneți o mai bună pregătire pentru următorul concurs
- Constatați că evaluarea inițială a fost eronată, iar comisia de contestație îndreaptă această eroare.
- Constatați că lucrarea a fost corect evaluată, dar concursul a fost câștigat chiar de concurentul pe care îl știați câștigător înainte de examen.
Așteptați rezultatul contestațiilor și afișarea rezultatelor. Dacă, în continuare sunteți nemulțumit și considerați că a avut loc un abuz, vă sugerăm să reclamați situația, din nou, la DNA- sucursală din județul respectiv și la Parchetul de pe lângă Tribunalul județului în care se desfășoară concursul și să deschideți un proces în Contencios Administrativ.
Evident, vă încurajăm să faceți acest lucru doar dacă aveți convingerea și, ideal, dețineți dovezi care să susțină cele reclamate de dumneavoastră.
Înseamnă timp și, eventual, suportul unui avocat. Vă sugerăm să apelați la un avocat care nu se află în conflict de interese, în raport cu această situație. Aveți nevoie de un avocat corect, care să vă susțină în demersul dumneavoastră. În comunitățile meci, de exemplu, rudele unui avocat pot lucra chiar în respectiva instituție ori pot fi alte situații care nu v-ar da certitudinea că veți beneficia de cea mai onestă susținere. În instanță, de cele mai multe ori, câștigul l-a avut victima abuzului, în cazuri cu această temă.
Tot în contencios administrativ puteți merge și dacă, de exemplu, sunteți victima unor abuzuri la locul de muncă.
Așa cum v-am spus de la începutul textului, noi vă furnizăm informații despre instrumentele pe care le puteți folosi pentru a vă apăra drepturile în raport cu instituțiile statului, însă nu și garanția că veți reuși de fiecare data. Ar fi incorect să vă spunem așa ceva când știm, din experiențe anterioare, că nu mereu am reușit.
Însă, la fel de onest vă spunem că, dacă fiecare dintre noi ar acționa când legea nu este respectată și este victima unui abuz, în câțiva ani, acest fenomen s-ar diminua consistent, iar asta ne-ar ajuta pe toți.
Sperăm ca aceste informații furnizate să vă fie utile în demersurile dumneavoastră de a vă apăra drepturile, inclusiv în situații ca cele de mai sus.
[2] http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/127222