Una dintre cele mai dure lecții ale ultimilor 30 de ani a fost să aflăm că statul român este, cel mult, un administrator mediocru. Regula este că „eficiența” statului este vizibilă cu adevărat doar atunci când ne gândim la modul în care banul public este irosit și risipit.
De aceea, FACIAS (Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului) a demarat o campanie de informare legată de risipirea banilor publici de către stat.
Am auzit mereu că „nu sunt bani”, însă o serie de calcule simple arată că în România au fost cheltuite sume uriașe de la bugetul public și, cu toate acestea, avem și astăzi domenii sever subdezvoltate, așa cum sunt Sănătatea sau infrastructura. Avem o medie jenantă a numărului de kilometri de autostradă construiți anual, iar despre noi spitale și clinici de stat ce am putea spune? Știm cu toții câte au fost construite.
Campionul risipei, statul român are abilitatea de a irosi banii românilor și denotă a lipsă crasă de respect la adresa lor, prin modul în care face cheltuielile publice. Spre exemplu, statul român a irosit banii pe zeci de milioane de vaccinuri împotriva SARS-COV-2 care au ajuns să fie nefolosite sau chiar să expirer. Banii ce au fost aruncați pentru aceste vaccinuri puteau fi folosiți pentru construirea unui spital nou, un lucru care ar fi fost de folos având în vedere situația precară a sistemului medical public. Considerăm că banii publici sunt cheltuiți fără a avea în gând beneficiul cetățenilor, iar campaniile de achiziționare de vaccinuri puteau fi gândite mult mai elaborat pentru a situația actuală.
Situația în cazul infrastructurii este una și mai tristă. Proiectele sunt întârziate, încurcate, renegociate, până când ajungem în situația de a pierde sute de milioane de euro din cauza bătăii de joc a unora. De exemplu, tronsonul dintre Sibiu și Pitești al autostrăzii A1 rămâne în același stadiu incomplet de ani de zile, deși vorbim despre unul dintre cele mai importante trasee din țară. Cu toate acestea, statul român a cheltuit peste 100 de milioane de euro pe studiul de fezabilitate menit să pornească construcția autostrăzii care a expirat. Acum, construcția acestui lot de autostradă a fost dată, din nou, peste cap, iar cetățenii nici nu pot beneficia de acest drum și statul a pierdut 100 de milioane de euro.
Statul român aruncă sute de milioane de euro pe amenzile ce au fost plătite la CEDO (Curtea Europeană a Drepturilor Omului) și CJUE (Curtea de Justiție a Uniunii Europene). În perioada anilor 2004-2021 s-au plătit peste 99 de milioane de euro si peste 34 de milioane de euro in ultimii doi ani cu titlu de despăgubiri în urma condamnărilor României la CEDO. Bineînțeles, toți acești bani au fost plătiți din bugetul de stat. Așadar, statul a plătit incompetența sa din banii cetățenilor.
Banii publici nu sunt banii statului, ci banii cetățenilor. Fiecare leu trebuie cheltuit având în minte un singur lucru: ce beneficiu aduce cetățenilor.Am decis să demarăm această campanie pentru a arăta oamenilor cum sunt cheltuiți banii lor și că este nevoie de o schimbare pentru a pune capăt acestui fenomen. FACIAS rămâne alături de oameni și îi va sprijini în continuare împotriva abuzurilor statului.
Află mai multe:
Închideți robinetul risipei: Răspunsul primit de FACIAS de la Ministerul Transporturilor și CNAIR